Jak nauczyć się poprawnej wymowy w języku angielskim

Dlaczego tak łatwo rozpoznać obcokrajowca- ponieważ mówi z akcentem. Jest to zmora chyba wszystkich uczących się języków obcych w tym oczywiście najbardziej popularnego języka angielskiego. Akcent zdradza nas ponieważ pewne słowa wymawiamy zgodnie z fonetyką języka polskiego zamiast przestawić się fonetykę języka angielskiego. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że uczymy się języka nie w naturalnych warunkach, czyli poprzez codzienne obcowanie z nim, a w sytuacjach sztucznych jakimi są lekcję języka angielskiego.

Ważny jest nauczyciel

Ideałem jest nauczyciel języka, dla którego nauczany język jest językiem ojczystym, wtedy w sposób naturalny przyswajamy melodię i prozodię języka. Zdecydowanie trudniej jest się go nam jednak nauczyć w sytuacji kiedy mamy do czynienia z Polakiem nauczającym języka angielskiego. Nawet jeśli proponuje się nam słuchanie płyt z nagranymi rozmówkami, są to zazwyczaj nie autentyczne dialogi, a odegrane scenki przez aktorów, których główną rolą jest wyraźnie mówić, tak by każdy obcokrajowiec ich zrozumiał. W rezultacie obyci z płytami wyjeżdżamy za granicę, gdzie nagle doznajemy wstrząsu spotykając się z językiem żywym, któremu daleko to poprawności. Możemy sobie jednak pomóc na różne sposoby.

Radio i telewizja

Jeśli mamy dostęp do anglojęzycznego radia lub telewizji stoimy na wygranej pozycji. Możemy bowiem oglądać a właściwie słuchać żywego języka. Nawet jeśli od razu wszystkiego nie rozumiemy, ważne by kontekst wypowiedzi pozostawał dla nas zrozumiały. Powtarzajmy za aktorami ich kwestie, w ten sposób opanujemy trudną sztukę wymowy. Badania pokazują, że lepsze rezultaty daje powtarzanie nie pojedynczych słówek ale całych zdań.

Bezpośrednie konwersacje

Jeśli nie stać nas na prywatnego nauczyciela, który popracuje nad naszą wymową, a mamy dostęp do Internetu znajdźmy sobie przyjaciela korespondencyjnego z Wielkiej Brytanii. Nie idźmy przy tym na łatwiznę i nie piszmy do niego listów, ale umówmy się na rozmowę twarzą w twarz. Dzisiejsza technologia daje nam możliwość bezpośredniej komunikacji nawet jeśli mieszkamy na dwóch różnych krańcach świata. Wsłuchujmy się w sposób mówienia naszego rozmówcy, jeśli czegoś nie wiemy pytajmy o to jak dany wyraz powinno się wymawiać. Dzięki takim działaniom poprawimy naszą wymowę a dodatkowo wzbogacimy nasz słownik.