Jak się skutecznie uczyć języka angielskiego

Każdy ma oczywiście swoje własne metody nauki, związane jest to z naszymi talentami, predyspozycjami, szybkością przyswajania wiedzy, rodzajem percepcji. Niektórzy są wzrokowcami i wystarczy, ze coś przeczytają by to zapamiętać, inni najlepiej zapamiętują w czasie lekcji, kiedy daną rzecz usłyszą. Jeszcze inni muszą robić własne notatki, aby czegokolwiek się nauczyć. Pomijając osobowe różnice istnieją jednak pewne ogólne wytyczne jak skutecznie uczyć się języka angielskiego.

Obcuj z językiem

Jeżeli uczymy się języka dwie, trzy godziny w tygodniu, taka nauka z góry skazana jest na przegraną. Tylko obcując z językiem jesteśmy w stanie się go nauczyć. Nie wystarczy chodzić na lekcje angielskiego a nawet na korepetycję, musimy jeszcze uczyć się sami. Samokształcenie to najlepsza i najkrótsza droga do sukcesu.

Media

Niemal każdy z nas ma dzisiaj dostęp do anglojęzycznej telewizji, czasem również do radia. Spróbujmy zatem obejrzeć program po angielsku lub wysłuchać audycję radiową w tym języku. Jeśli oglądamy film, oglądajmy go w oryginale z włączonymi napisami. Zaznajomimy się tym samym z akcentem i żywym, autentycznym językiem. Wchodźmy na strony internetowe po angielsku, czytajmy angielskie książki i czasopisma. Nie martwmy się jeśli od razu wszystkiego nie rozumiemy. Przeczytajmy tekst i dopiero po tym wypiszmy wyrazy, które chcemy sprawdzić w słowniku. Nie musimy tłumaczyć każdego słowa, ważny jest ogólny kontekst i zrozumienie.

Muzyka

Jeśli chętnie słuchamy muzyki, duże prawdopodobieństwo, że słuchamy jej właśnie po angielsku. Jeśli lubimy śpiewać, ściągnijmy słowa piosenki z Internetu i śpiewajmy wraz z wykonawcą. Tłumaczmy teksty piosenek, śpiewając ze zrozumieniem uczymy się szybciej i poznajemy nowe słowa i sformułowania.

Kontakty

Zawierajmy nowe znajomości, to w dobie Internetu banalnie proste. Wybierzmy osoby, dla których językiem ojczystym jest angielski i korespondujmy z nimi. Jeżeli jesteśmy odważni, prowadźmy rozmowy na skypie.